Podsumowanie występu reprezentacji województwa Łódzkiego na XXV Ogólnopolskich Igrzyskach LZS

W dniach 25-27.08 w Słubicach odbywały się XXV Ogólnopolskie Igrzyska LZS, Igrzyska Ludowych Zespołów Sportowych to impreza odbywająca się rokrocznie (w zeszłym roku odbywały się w Spale), wydarzenie to ściąga najlepszych sportowców wiejskich z całego kraju, to tutaj właśnie wykuwają się talenty sportu wiejskiego. W tegorocznych Igrzyskach wzięło udział ponad 1300 uczestników z 16 województw, Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Łodzi wystawiło mocną liczącą 147 osób reprezentację. To wyjątkowe wydarzenie sportowe podzielone jest na trzy bloki: Sportowy (Lekka atletyka, zapasy, podnoszenie ciężarów oraz siatkówka plażowa), blok rekreacyjny ( Piłka nożna drużyn 5 osobowych, siatkówka na trawie, koszykówka 3×3, przeciąganie liny, trójbój dla władz, wyciskanie odważnika, turniej golfa oraz konkurs wiedzy o województwie Lubuskim), jak na każdych igrzyskach było miejsce także dla osób o specjalnych potrzebach dla których zorganizowano blok integracyjny ( lekka atletyka: 60 m, 400 m, skok w dal, rzut piłką lekarską, rekreacja: rzut ringo, rzut lotką, rzut piłką do kosza)

Nasza reprezentacja spisała się fenomenalnie osiągając najlepszy wynik od 20 lat!

W lekkiej atletyce nasze województwo zajęło 3 miejsce w kraju w punktacji oraz 2 miejsce w klasyfikacji medalowej zgarniając 5 złotych medali, 1 srebrny i 3 brązowe

W kategorii 400m mężczyzn 1 miejsce zajął Adrian WÓJCIAK z UMLKS Pegaz Opoczno wykręcił on czas 48.95, w tej samej kategorii 2 miejsce zdobył jego klubowy kolega Hubert RUTOWICZ z czasem 49.51

W skoku w dal mężczyzn złoty medal zdobył Szymon GABRYSIAK reprezentujący barwy MUKS Park Zduńska Wola skoczył on na naprawdę imponującą odległość 6.88m

Skok wzwyż kobiet to kategoria która należała do UKS Błyskawicy Domaniewice, Julia PERZYŃSKA wygrała konkurencję skacząc na odległość 1.65m a jej klubowa koleżanka Julia MOSZURA wywalczyła brązowy medal skacząc 1.60m

Trójskok mężczyzn także poszedł reprezentantom naszego województwa wprost znakomicie 1 lokatę zajął Szymon GABRYSIAK z MUKS Park Zduńska Wola z wynikiem 13.95, natomiast reprezentujący te same barwy klubowe Maciej SZEWCZYK wywalczył brąz skacząc na odległość 13.36

W Kategorii 1500m mężczyzn trzecie miejsce w kraju zdobył Maksymilian ZAWIŚLAK z LKS Omega Kleszczów dobiegając do mety w czasie 4:16.98

Sztafetę 4×100 mężczyzn wygrała ekipa UMLKS Pegaz Opoczno w składzie Bartek BAZANIAK, Hubert RUTOWICZ, Adrian WÓJCIAK, Daniel SZYMAŃSKI zawodnicy Pegaza dobiegli do mety w czasie 43.13

W sztafecie 4×400 UMLKS Pegaz Opoczno też był bezkonkurencyjny w takim samym składzie jak w sztafecie 4×100 chłopcy zdominowali konkurencję zdobywając kolejne złote medale. Bieg ukończyli w czasie 3:27.32

Nie samą LA człowiek żyje, w bloku sportowym bardzo dobre wyniki osiągnęliśmy także w podnoszeniu ciężarów gdzie reprezentacja Województwa Łódzkiego zajęła 1 miejsce w klasyfikacji wojewódzkiej zdobywając 211 punktów, a jeden z reprezentujących nas klubów LKS Dobryszyce zwyciężył w klasyfikacji klubowej inkasując 80 oczek.

Zacznijmy od naszych wspaniałych dziewczyn.

W kategorii 49kg (U20) złoty medal wywalczyła nasza niezawodna mistrzyni Oliwia Drzazga z UMLKS Radomsko

W tej samej kategorii wagowej lecz innej grupie wiekowej (U23) złoto zdobyła Sylwia Wawrzeczko z LKS Omega Kleszczów a na drugim miejscu znalazła się jej koleżanka z reprezentacji województwa Łódzkiego Honorata Kołosowska z LKS Dobryszyce

Kategoria 55kg (U20) to 3 miejsce Mileny Pawlos reprezentującej barwy LKS Dobryszyce

Przechodzimy do kategorii 59kg (U20) i mamy tutaj kolejny sukces klubu z Dobryszyc Monika Szymanek wraca ze złotym medalem.

Kolejna kategoria 64kg (U23) i kolejny sukces czyli trzecie miejsce Aleksandry Bartosik z UMLKS Radomsko.

W Kategorii 71kg (U20) wysokie 3 miejsce przypadło Kindze Burzy z LKS Dobryszyce, w tej samej kategorii wagowej lecz innej grupie (U23) 3 lokatę zdobyła inna zawodniczka z Dobryszyc Natalia Żelasko

Kategoria 76kg (U23) to dwa medale naszych reprezentantek złoto Klaudii Głąb z LKS Dobryszyce i srebro Aleksandry Kopki z LKS Omega Kleszczów

Kolejna kategoria i kolejny medal 81kg (U20) Katarzyna Kozera z UMLKS Radomsko zdobywa pierwsze miejsce

Ostatni już medal pośród dziewcząt to złoto Klary Cieślak z LKS Dobryszyce występującej w kategorii 87kg (U23)

Nasze zawodniczki okazały się prawdziwymi dominatorkami jeśli chodzi o tegoroczne igrzyska, tam gdzie startowały tam zdobywały medale, fantastyczna praca trenerów i ich zawodniczek zdecydowanie popłaca, ale to jeszcze nie koniec bo oprócz dziewczyn startowali też faceci i tu także medale posypały się jak liście w jesieni.

Zacznijmy od kategorii 61kg (U20) tutaj drugie miejsce zajął Kacper Radka z LKS Dobryszyce

Następnie przechodzimy do kategorii 67kg (U20) gdzie Oliwier Ołubek z LKS Omega Kleszczów zgarnął srebrny medal, natomiast w grupie wiekowej (U23) po złoto sięgnął Aleksander Jaworski z LKS Dobryszyce

Kategoria 73kg (U20) to dwa medale klubu z Dobryszyc złoto Dawida Majsy i srebro Krystiana Burzy, w grupie (U23) złoty medal zdobywa Miłosz Skóra z UMLKS Radomsko

Kolejna grupa 81kg (U20) i kolejny medal, złoto wywozi Oskar Ołubek (LKS Omega Kleszczów), grupa (U23) to za to srebro Patryka Witczaka (LKS Burza Burzenin)

W kategorii 89kg (U20) drugie miejsce wywalczył Patryk Barański z LKS Dobryszyce.

Zaczyna się już robić poważnie bo kolejna kategoria w której mamy medal to 102kg (U20) gdzie Marcin Jakóbczak z LKS Omegi Kleszczów wywalczył złoto .

Ostatni medal wśród ciężarowców pojechał do Opoczna, za sprawą Adriana Adamczyka (LKS Opocznianka Opoczno) który wygrał kategorię +109 kg (U23) .

Warto zaznaczyć, że Patryk Barański oraz Dawid Majsy zajęli odpowiednio 2 i 3 miejsce w klasyfikacji sinclaira.

Tony medali, mnóstwo dobrej zabawy i emocji oraz zdobytego doświadczenia, tak możemy podsumować Igrzyska LZS jeśli chodzi o podnoszenie ciężarów.

 

Następnie przyszedł czas na zapasy które odbywały się w Kostrzynie nad Odrą, tutaj też Województwo Łódzkie zdominowało zawody i wywiozło mnóstwo medali. Zacznijmy od pań.

W grupie wiekowej kadetek pierwszą kategorią wagową gdzie nasze województwo zdobyło medal była kategoria 57kg to tutaj Julia Dolna z AKS Piotrków Tryb. zdobyła brązowy medal.

W kategorii 69 kg jej siostra reprezentująca barwy tej samej drużyny Karina Dolna stanęła na drugim stopniu podium.

Teraz przyszedł czas na kolejną grupę wiekową czyli juniorki U20, tu od razu zaczynamy z grubego C, w kategorii 50kg złoto zdobyła Wiktoria Jaroniek z AKS Piotrków Tryb.

Potem mamy kategorię 55kg i złoto Nikoli Dytrych  tak samo jak poprzedniczki reprezentującej barwy AKS-u

Kategoria 62kg to złoty medal Angeliki Pielesiak z LKS Łódzka Akademia Zapasów

Warto zaznaczyć, że w tej grupie wiekowej klasyfikację drużynową z 18 punktami na koncie wygrał AKS Piotrków Trybunalski! Brawo!

Przechodzimy do kolejnej tury naszych wyników, zaczynamy od kategorii kadetów, tutaj w kategorii wagowej 51 kg złoto zdobył Adam Pluta z AKS Piotrków Tryb. Następnie przechodzimy do kategorii 55 kg gdzie brązowy medal wywalczył Dawid Sztajkowski który tak jak Adam reprezentuje barwy AKS-u. W kategorii 60 kg 3 miejsce zdobył Krzysztof Kubala z ZKS Radomsko. Kolejna kategoria i kolejny medal czyli 65kg i brązowy medal Szymona Wilka z ZKS Radomsko. Kategoria 80kg to aż trzy medale dla naszego województwa srebro zdobyte przez Jakuba Makowskiego z PTC Pabianice, i dwa brązowe medale ex aequo Stanisław Fussy z AKS Piotrków i Artur Pik z PTC Pabianice, rywalizacja była naprawdę zacięta. Teraz przechodzimy do najcięższej kategorii w 92kg drugie miejsce wywalczył Patryk Robaszek reprezentujący AKS Piotrków.

W zapasach w stylu wolnym kadetów nasze województwo zajęło 1 miejsce w klasyfikacji wojewódzkiej wyprzedzając między innymi drugie Wielkopolskie czy gospodarzy z Lubuskiego którzy zajęli trzecie miejsce.

Czas na kolejną kategorię wiekową czyli Juniorów U20. Tutaj zaczynamy od 63kg gdzie srebro wywalczył Wiktor Powalski z PTC Pabianice. Płynnie przechodzimy dalej czyli kat. 67kg i 3 miejsce Marcina Sztanderskiego z AKS Piotrków, AKS w juniorach U20 szedł jak burza czego dowodem są wyniki w kolejnych kategoriach wagowych, 72kg tutaj mamy brązowy medal Maksyma Zabolotnego ( AKS) i ex aequo Szymon Pusz (PTC), przechodzimy do 77kg gdzie srebro wędruje do Jana Fussy (AKS), potem mamy 82 kg i ponownie srebro AKS-u tym razem zdobyte przez Kacpra Reka. Kolejna waga to już sukces drużyny PTC Pabianice i złoty medal Miłosza Domagały. W klasyfikacji drużynowej to właśnie nasze drużyny zajęły dwa miejsca na podium, na pierwszym z dorobkiem 32pkt. znalazła się ekipa AKS Piotrków a na trzecim drużyna PTC Pabianice ( 21,5pkt.)  Przy takich wynikach drużynowych oczywiste było, że Województwo Łódzkie zdobędzie także pierwsze miejsce w klasyfikacji wojewódzkiej, jesteśmy ekstremalnie dumni z tych chłopaków.

Teraz przyszła pora na zapasy w stylu klasycznym i kategorię juniorów (U20), jak możecie się państwo domyślić tu też nasza reprezentacja wyjechała z workiem pełnym medali. Rozpoczynamy od 63kg gdzie Wiktor Powalski (PTC) zdobywa srebro, następnie ruszamy do kategorii 67kg a tam mamy brązowy medal Marcina Sztanderskiego z AKS Piotrków. Kolejna kategoria to znów wynik ex aequo naszych reprezentantów i podwójne trzecie miejsce Maksyma Zabolotnego (AKS) i Szymona Pusza (PTC). Idziemy dalej bo czekają na nas kolejne sukcesy naszych zapaśników, kategoria 77kg i srebro Jana Fussy (AKS), oraz kategoria 82kg i także srebro tym razem Kacpra Reka (AKS). Ostatnia kategoria i ostatni medal to 87kg i złoto Miłosza Domagały (PTC).Nikogo nie zdziwi pewnie, że klasyfikację klubową wygrał AKS, trzecie miejsce przypadło PTC, natomiast w tabeli wojewódzkiej to nasze Łódzkie jest na pierwszej pozycji.

Jak widać te igrzyska były dla reprezentacji naszej małej ojczyzny naprawdę owocne a nie jest to koniec dobrych wieści z bloku sportowego, ponieważ nasi siatkarze plażowi, zawodnicy klubu LKS Gałkówek, czyli para Jakub Cyprys oraz Krystian Walczewski wywalczyli wicemistrzostwo Polski!! Nasi siatkarze zaprezentowali się z naprawdę świetnej strony, często rozgrywając heroiczne trwające ponad 1,5 godz. spotkania. W finale ulegli ostatecznie reprezentantom województwa Opolskiego, aczkolwiek to co osiągnęli jest niebywałym sukcesem.

Tak wyglądają nasze największe sukcesy w bloku sportowym ale to absolutnie nie koniec, czas pokazać teraz nasze tryumfy w bloku rekreacyjnym który wygrało oczywiście Województwo Łódzkie.

Zacznijmy od piłki nożnej kobiet 5×5 tutaj ogromny sukces odniosły piłkarki z KKS Kaja Opoczno, drużyna prowadzona przez Karolinę Zasadę, wygrała wszystkie 4 rozegrane w grupie spotkania kolejno: 1-0, 1-0, 1-0 oraz 2-1, następnie w półfinale dziewczyny pokonały Opolskie a jakże 1-0 i dostały się do upragnionego finału gdzie po zaciętej walce przegrały niestety z Wielkopolskim 0-2. Gratulujemy naszym piłkarkom tego ogromnego sukcesu, tak prezentował się skład KKS-u: Patrycja Białek, Katarzyna Bryk, Patrycja Dąbrowska, Karolina Grzywacz, Klementyna Kowalczyk, Julia Nejman, Diana Panfil oraz Karolina Rzepka.

Teraz przejdźmy do siatkówki na trawie gdzie odnieśliśmy kolejne wielkie sukcesy, zacznijmy od pań tutaj nasze reprezentantki prowadzone przez trenera Bartosza Borkowskiego odniosły fenomenalny sukces, ekipa w składzie Sandra Śpiewak, Justyna Pytka, Nikola Grzywacz i Aleksandra Szamburska, w pięknym stylu wywalczyła pierwsze miejsce na Igrzyskach w finale pokonując 2-0 (15-8, 16-14) Woj. Zachodniopomorskie. Wielkie brawa dziewczyny! Świetny wynik w tej samej dyscyplinie osiągnęli też panowie którzy zdobyli wicemistrzostwo kraju, ekipa ze Skierniewic w składzie: Jakub Sobolewski, Michał Kędzior, Rafał Bogus i Dawid Suski w finale przegrała po zaciętej walce z Mazowieckim 0-2.

Rozgrywane były też mistrzostwa w koszykówce 3×3 i tutaj nasza drużyna kobiet ze Skierniewic świetnie się zaprezentowała wygrywając pewnie cały turniej, dziewczyny wygrały wszystkie 4 rozgrywane spotkania, trafiając 81 koszy i tracąc zaledwie 19. Koszykarki grały w składzie: Julia Zbudniewek, Małgorzata Gratys, Karolina Zaborska, Anna Karasek. Wielkie gratulacje dla naszych pań!

W innych dyscyplinach w bloku rekreacyjnym naszym ekipom co prawda nie udało się wywalczyć medali ale uzbierane razem punkty także dzięki ich wynikom pozwoliły Województwu Łódzkiemu cieszyć się z pierwszej lokaty w klasyfikacji punktowej, w klasyfikacji medalowej zajęliśmy trzecią pozycję (2 złota, 2 srebra)

Na igrzyskach nigdy nie zapomina się o osobach o specjalnych potrzebach dla których co roku tworzony jest blok integracyjny, co roku nasza reprezentacja w tym bloku jest silna i tak też było teraz. Nasza reprezentacja ostatecznie zajęła 3 miejsce w tym bloku. Warto zaznaczyć, że nasza reprezentacja miała w swoim składzie najstarszego zawodnika Igrzysk pana Władysława Wawrzyńczaka rocznik 1940, pan Władysław startował w bloku integracyjnym. A teraz trochę wyników indywidualnych, najpierw lekka atletyka (blok integracyjny był podzielony na część sportów lekkoatletycznych i część rekreacyjną). W skoku w dal kobiet srebrny medal zdobyła Magdalena Zawodzińska z Zelowa, Magdalena nie ograniczyła się do jednego medalu i w rzucie piłką lekarską zdobyła złoto. Przechodzimy teraz do biegu na 60m w którym Miłosz Sadziński z Zelowa wywalczył trzecie miejsce. Czas na wyniki z rekreacji, zaczynamy od rzutu lotką kobiet gdzie niezawodna Magdalena Zawodzińska wywalczyła kolejny złoty medal do swojej kolekcji. I już na koniec przyszedł czas na rzut ringo kobiet gdzie pani Adela Szafrańska z Zelowa zdobyła brąz.

 

Podsumowując wyniki naszej reprezentacji na tych igrzyskach, było to coś absolutnie fantastycznego, tak dobrych wyników nie mieliśmy od 20 lat, oczywiście liczymy na więcej i w przyszłym roku pojedziemy na Podlasie (tam będą rozgrywały się następne igrzyska) z jeszcze większym zapałem i chęcią promowania Łódzkiego przez sport.

Zadanie współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego

(Na zdjęciu wicemistrzynie polski LZS piłkarki KKS Kaja Opoczno)