100 Lat Włókniarza Moszczenica!

W tym roku GLKS „Włókniarz” Moszczenica obchodzi 100 rocznicę powstania, Włókniarz to jeden z najstarszych i najbardziej zasłużonych klubów w regionie i całym naszym zrzeszeniu.

12 listopada, po rozegraniu jubileuszowego meczu przeciwko Szczerbcowi Wolbórz (1:1), odbyły się oficjalne obchody 100-lecia klubu. Najpierw w Kościele Parafialnym p.w. Podwyższenia Świętego Krzyża w Moszczenicy miała miejsce msza święta podczas której poświęcono nowy klubowy sztandar. Po zakończeniu mszy obchody przeniosły się do Gminnego Ośrodku Kultury i Sportu w Moszczenicy gdzie odbyła się cześć oficjalna, rozdanie nagród oraz wygłaszanie przemówień przez zaproszonych gości. Jednym z gości był Prezes Rady Wojewódzkiej Wojewódzkiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe w Łodzi Pan Marek Mazur, który wręczył Prezesowi Włókniarza Panu Wojciechowi Kilianowi okolicznościową tabliczkę pamiątkową z okazji 100-lecia klubu.

Przybliżmy teraz historię Włókniarza:

Początku klubu sięgają listopada 1922 roku. Został on założony przez pracowników miejscowego zakładu bawełnianego, kierownictwo Szkoły Powszechnej, a także proboszcza miejscowej parafii. Klub nie nosił wtedy jednak nazwy Włókniarz, ale MKS. Pierwszy mecz drużyna seniorów rozegrała 22 maja 1923 roku, a dziewięć lat później wywalczyła wicemistrzostwo ówczesnej Klasy B. W roku 1946 klub zmienił nazwę na Włókniarza.
Największy sukces klubu miał miejsce w 2010 roku, kiedy to drużyna roczników 1994-1995 zwyciężyła w finale 26. Edycji Ogólnopolskiego Turnieju LZS  „Piłkarska Kadra Czeka” rozegranego w Słubicach. Były to nieoficjalne mistrzostwa Polski tej kategorii wiekowej. Trenerem zespołu był nieżyjący już Roman Kaźmierczak.

Wielu wychowanków Włókniarza występowało w drużynach z wyższych lig. Obecny bramkarz trzecioligowej Warty Sieradz Kamil Miazek trafił do holenderskiego Feyenoordu Rotterdam, a następnie był w kadrze angielskiego Leeds United. Z kolei Dawid Kędra przeszedł do Arki Gdynia.

Obecnie klub prowadzi zajęcia w czterech grup młodzieżowych. Juniorzy starsi prowadzeni przez Marcina Staniaszka (były piłkarz Włókniarza) grają w II lidze wojewódzkiej. Młodsi uczestniczą w rozgrywkach i turniejach okręgowych. Pierwszy zespół Włókniarza plasuje się w czołówce tabeli grupy drugiej Keeza Klasy Okręgowej. Drużyna, której trenerem jest Andrzej Orszulak, oparta na piłkarzach związanych z klubem od dawna.

 

 

Na zdjęciu Prezes WZLZS w Łodzi Pan Marek Mazur wraz z Prezesem Włókniarza Moszczenica Panem Wojciechem Kilianem