Ostatnia szansa na pobranie i aktywowanie Polskiego Bonu Turystycznego!

Rodzicu, wszystko w Twoich rękach! Do końca marca możesz dofinansować wypoczynek dziecka kwotą 500 zł z bonu turystycznego. Wystarczy, że wygenerujesz bon w systemie teleinformatycznym PUE ZUS.

 

Polski Bon Turystyczny można wykorzystać w ponad 28 tysiącach miejsc w całej Polsce. Także podczas jednodniowego wyjazdu, bez konieczności pokrywania noclegu lub blisko swojego miejsca zamieszkania. W bazie podmiotów turystycznych przyjmujących płatności bonem dostępne są także obiekty wyróżnione przez Polską Organizację Turystyczną Certyfikatem Dobrych Praktyk – przyznawanym obiektom świadczącym najwyższą jakość usług turystycznych, zarówno tych realizujących płatności bonem, dostosowanych do turystyki rodzinnej oraz wypoczynku dzieci i młodzieży, jak i spełniających wymogi innych ważnych dla turystów kategorii jak m.in. turystyka bez barier, zrównoważona, prozdrowotna czy na obszarach wiejskich.

Za pomocą bonu możesz płacić m.in. za pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, turnusie rehabilitacyjnym, obozie harcerskim, sportowym czy rekreacyjnym na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2023 r. i nie podlega wymianie na gotówkę, ani inne środki płatnicze. Co ważne, bon można wykorzystać poprzez skorzystanie z oferty turystycznej w tym czasie lub dokonanie przedpłaty za usługę, która zostanie wykonana po tej dacie.

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na każde dziecko do 18 roku życia, w tym dzieci z niepełnosprawnością, na które przysługiwało świadczenie 500+ lub dodatek wychowawczy w dniu 18.07.2020 r. lub na które nabyto prawo do tego świadczenia między 19.07.2020 r. a 31.12.2021 r.

Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością jest to wsparcie w wysokości 1000 zł

Obsługa bonu odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Aby skorzystać z bonu należy posiadać profil na PUE ZUS. Profil można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego lub bankowości elektronicznej.

Kiedy możesz skorzystać

Jeżeli masz dziecko w wieku do 18 roku życia i pobierałeś na nie świadczenie wychowawcze 500+ lub dodatek wychowawczy w okresie między 18.07.2020 r. a 31.12.2021 r.

Bon turystyczny będzie ważny do 31 marca 2023 r. i nie podlega wymianie na gotówkę, ani inne środki płatnicze.

Kto może skorzystać

Opiekunowie prawni dzieci w wieku do 18. roku życia, którzy pobierali na nie świadczenie wychowawcze 500+ lub dodatek wychowawczy w okresie między 18.07.2020 r. a 31.12.2021 r.

Co musisz przygotować

Aktywacja bonu nie wymaga składania żadnych wniosków ani dodatkowych dokumentów. Zgodnie z założeniem programu, Polski Bon Turystyczny pojawia się automatycznie na profilu PUE ZUS osoby uprawnionej do pobierania świadczenia 500+, czyli tego rodzica lub opiekuna, któremu wypłacane jest to świadczenie wychowawcze. Instrukcja pobierania aktywowania bonu krok po koku dostępna jest na stronie

https://bonturystyczny.polska.travel/aktywuj-bon

  1. Konieczne jest posiadanie profilu na platformie PUE ZUS.
  2. Wygenerowany numer bonu zobaczysz po zalogowaniu się na PUE ZUS.
  3.  Pełna baza obiektów, z których można korzystać płacąc bonem, dostępna jest na stronie programu: https://bonturystyczny.polska.travel/lista-obiektow. Obiekty wyróżnione Certyfikatem Dobrych Praktyk POT można znaleźć na stronie: https://certyfikat.pot.gov.pl/
  4. Przy opłacie za nocleg/imprezę turystyczną koniecznie podaj informację, że chcesz skorzystać z bonu turystycznego.
  5. Gdy podasz numer bonu, dostaniesz, na wskazany w PUE ZUS numer telefonu lub adres poczty elektronicznej, kod do potwierdzenia użycia bonu (będzie działać na podobnej zasadzie, jak płatność blik).
  6. Bon działa na zasadzie portmonetki – korzystać z niego można wielokrotnie, do wyczerpania puli środków.
  7. Bon jest dla opiekuna prawnego dziecka, który:
  • w dniu wejścia w życie ustawy był uprawniony do pobierania 500+ na to dziecko,
  • nabył prawo do pobierania 500+ do końca 2021 roku,
  • pracuje zagranicą i pobiera tam wsparcie podobne do 500+, a wojewoda wydał decyzję o odmowie prawa do świadczenia wychowawczego w postaci dodatku dyferencyjnego.

Co zyskasz

500 zł wielokrotnej płatności aż do wyczerpania tej kwoty.

Bonem możesz zapłacić  m.in. za pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, turnusie rehabilitacyjnym, obozie harcerskim, sportowym czy rekreacyjnym na terenie Polski.

Uruchomiona została specjalna infolinia, która wspiera zarówno turystów, jak i przedstawicieli branży turystycznej. Prowadzi ją Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Infolinia Polskiego Bonu Turystycznego: 22 11 22 111 oraz e-mail: bon@zus.pl

https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow

https://bonturystyczny.polska.travel